Timing Belt Model 115MXL1694 115 in Effective length and 1694 in Top Width
  • Mfr # 115MXL1694
  • Zoro # G107401738
Pitch Length - Timing Belts
11.5 in
Width - Timing Belts
16.94 in
Industry Number - Timing Belts
115MXL1694
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
115MXL1694
Pitch Length - Timing Belts
11.5 in
Width - Timing Belts
16.94 in
Height
0.044 in
Inside Length
11.5 in
Industry Number - Timing Belts
115MXL1694
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Weight
0.69
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F