Timing Belt Model 116MXL1362 116 in Effective length and 1362 in Top Width
  • Mfr # 116MXL1362
  • Zoro # G307393161
Pitch Length - Timing Belts
11.6 in
Width - Timing Belts
13.62 in
Industry Number - Timing Belts
116MXL1362
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
116MXL1362
Pitch Length - Timing Belts
11.6 in
Width - Timing Belts
13.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
11.6 in
Industry Number - Timing Belts
116MXL1362
Banded Belt
No
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
0.56
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F