Timing Belt Model 116MXL1669 116 in Effective length and 1669 in Top Width
  • Mfr # 116MXL1669
  • Zoro # G307393550
Pitch Length - Timing Belts
11.6 in
Width - Timing Belts
16.69 in
Industry Number - Timing Belts
116MXL1669
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
116MXL1669
Pitch Length - Timing Belts
11.6 in
Width - Timing Belts
16.69 in
Height
0.044 in
Inside Length
11.6 in
Industry Number - Timing Belts
116MXL1669
Weight
0.68
Standards
RMA
Banded Belt
No
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F