Timing Belt Model 118MXL1287 118 in Effective length and 1287 in Top Width
  • Mfr # 118MXL1287
  • Zoro # G007403221
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
11.8 in
Number of Teeth - Timing Belts
147
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
12.87 in
Industry Number - Timing Belts
118MXL1287
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
118MXL1287
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
11.8 in
Width - Timing Belts
12.87 in
Inside Length
11.8 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
147
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
118MXL1287
Gearbelt Type
Timing Belt
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F