Timing Belt Model 119MXL1062 119 in Effective length and 1062 in Top Width
  • Mfr # 119MXL1062
  • Zoro # G307394687
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
11.9 in
Number of Teeth - Timing Belts
148
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.62 in
Industry Number - Timing Belts
119MXL1062
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
119MXL1062
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
11.9 in
Width - Timing Belts
10.62 in
Inside Length
11.9 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
148
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
119MXL1062
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F