Timing Belt Model 1200XXH081 120 in Effective length and 081 in Top Width
  • Mfr # 1200XXH081
  • Zoro # G407400912
Pitch Length - Timing Belts
120 in
Number of Teeth - Timing Belts
96
Pitch - Timing Belts
1.25
Width - Timing Belts
0.81 in
Industry Number - Timing Belts
1200XXH081
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1200XXH081
Pitch Length - Timing Belts
120 in
Width - Timing Belts
0.81 in
Inside Length
120 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
96
Pitch - Timing Belts
1.25
Industry Number - Timing Belts
1200XXH081
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Standards
RMA
Weight
35.52
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F