Timing Belt Model 1200XXH169 120 in Effective length and 169 in Top Width
  • Mfr # 1200XXH169
  • Zoro # G807401847
Pitch Length - Timing Belts
120 in
Number of Teeth - Timing Belts
96
Pitch - Timing Belts
1.25
Width - Timing Belts
1.69 in
Industry Number - Timing Belts
1200XXH169
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1200XXH169
Pitch Length - Timing Belts
120 in
Width - Timing Belts
1.69 in
Inside Length
120 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
96
Pitch - Timing Belts
1.25
Industry Number - Timing Belts
1200XXH169
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F