Timing Belt Model 120MXL1594 12 in Effective length and 1594 in Top Width
  • Mfr # 120MXL1594
  • Zoro # G807403698
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
12 in
Number of Teeth - Timing Belts
150
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
15.94 in
Industry Number - Timing Belts
120MXL1594
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
120MXL1594
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
12 in
Width - Timing Belts
15.94 in
Inside Length
12 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
150
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
120MXL1594
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Weight
0.67
Temp. Range
-30 F to 160 F