Timing Belt Model 123MXL1769 123 in Effective length and 1769 in Top Width
  • Mfr # 123MXL1769
  • Zoro # G107403862
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
12.3 in
Number of Teeth - Timing Belts
153
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
17.69 in
Industry Number - Timing Belts
123MXL1769
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
123MXL1769
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
12.3 in
Width - Timing Belts
17.69 in
Height
0.044 in
Inside Length
12.3 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
153
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
123MXL1769
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.77
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Banded Belt
No
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F