Timing Belt Model 124MXL1187 124 in Effective length and 1187 in Top Width
  • Mfr # 124MXL1187
  • Zoro # G007395144
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
12.4 in
Number of Teeth - Timing Belts
155
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.87 in
Industry Number - Timing Belts
124MXL1187
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
124MXL1187
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
12.4 in
Width - Timing Belts
11.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
12.4 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
155
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
124MXL1187
Gearbelt Type
Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Banded Belt
No
Weight
0.52
Temp. Range
-30 F to 160 F