Timing Belt Model 125MXL1387 125 in Effective length and 1387 in Top Width
  • Mfr # 125MXL1387
  • Zoro # G407401735
Pitch Length - Timing Belts
12.5 in
Width - Timing Belts
13.87 in
Industry Number - Timing Belts
125MXL1387
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
125MXL1387
Pitch Length - Timing Belts
12.5 in
Width - Timing Belts
13.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
12.5 in
Industry Number - Timing Belts
125MXL1387
Standards
RMA
Weight
0.61
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F