Timing Belt Model 130MXL1162 13 in Effective length and 1162 in Top Width
  • Mfr # 130MXL1162
  • Zoro # G707396946
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
13 in
Number of Teeth - Timing Belts
162
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.62 in
Industry Number - Timing Belts
130MXL1162
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
130MXL1162
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
13 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
13 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
162
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
130MXL1162
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F