  • Zoro # G707401619
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
132.5 in
Number of Teeth - Timing Belts
265
Pitch - Timing Belts
0.5
Width - Timing Belts
16.19 in
Industry Number - Timing Belts
1325H1619
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1325H1619
Zoro #
G707401619
Pitch Length - Timing Belts
132.5 in
Width - Timing Belts
16.19 in
Inside Length
132.5 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
265
Pitch - Timing Belts
0.5
Industry Number - Timing Belts
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F