Timing Belt Model 140MXL1012 14 in Effective length and 1012 in Top Width
  • Mfr # 140MXL1012
  • Zoro # G407398820
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
14 in
Number of Teeth - Timing Belts
175
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.12 in
Industry Number - Timing Belts
140MXL1012
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
140MXL1012
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
14 in
Width - Timing Belts
10.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
14 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
175
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
140MXL1012
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Weight
0.5
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F