Timing Belt Model 147MXL1112 147 in Effective length and 1112 in Top Width
  • Mfr # 147MXL1112
  • Zoro # G007395397
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
14.7 in
Number of Teeth - Timing Belts
183
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
11.12 in
Industry Number - Timing Belts
147MXL1112
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
147MXL1112
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
14.7 in
Width - Timing Belts
11.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
14.7 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
183
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
147MXL1112
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F