Timing Belt Model 147MXL1644 147 in Effective length and 1644 in Top Width
  • Mfr # 147MXL1644
  • Zoro # G707395918
Pitch Length - Timing Belts
14.7 in
Width - Timing Belts
16.44 in
Industry Number - Timing Belts
147MXL1644
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
147MXL1644
Pitch Length - Timing Belts
14.7 in
Width - Timing Belts
16.44 in
Inside Length
14.7 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
147MXL1644
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.85
Banded Belt
No
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F