Timing Belt Model 147MXL1694 147 in Effective length and 1694 in Top Width
  • Mfr # 147MXL1694
  • Zoro # G407395867
Pitch Length - Timing Belts
14.7 in
Width - Timing Belts
16.94 in
Industry Number - Timing Belts
147MXL1694
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
147MXL1694
Pitch Length - Timing Belts
14.7 in
Width - Timing Belts
16.94 in
Height
0.044 in
Inside Length
14.7 in
Industry Number - Timing Belts
147MXL1694
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Banded Belt
No
Material
Rubber
Weight
0.88
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F