Timing Belt Model 154MXL1544 154 in Effective length and 1544 in Top Width
  • Mfr # 154MXL1544
  • Zoro # G807394163
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
15.4 in
Number of Teeth - Timing Belts
192
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
15.44 in
Industry Number - Timing Belts
154MXL1544
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
154MXL1544
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
15.4 in
Width - Timing Belts
15.44 in
Inside Length
15.4 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
192
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
154MXL1544
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Weight
0.84
Material
Rubber
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F