Timing Belt Model 156MXL1312 156 in Effective length and 1312 in Top Width
  • Mfr # 156MXL1312
  • Zoro # G507403479
Pitch Length - Timing Belts
15.6 in
Width - Timing Belts
13.12 in
Industry Number - Timing Belts
156MXL1312
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
156MXL1312
Pitch Length - Timing Belts
15.6 in
Width - Timing Belts
13.12 in
Inside Length
15.6 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
156MXL1312
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
0.72
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F