Timing Belt Model 160MXL1694 16 in Effective length and 1694 in Top Width
  • Mfr # 160MXL1694
  • Zoro # G707404214
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
16 in
Number of Teeth - Timing Belts
200
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
16.94 in
Industry Number - Timing Belts
160MXL1694
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
160MXL1694
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
16 in
Width - Timing Belts
16.94 in
Inside Length
16 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
200
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
160MXL1694
Weight
0.95
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F