Timing Belt Model 168MXL1137 168 in Effective length and 1137 in Top Width
  • Mfr # 168MXL1137
  • Zoro # G907397293
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
11.37 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1137
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
168MXL1137
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
11.37 in
Height
0.044 in
Inside Length
16.8 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1137
For Use With
Heavy Duty General Application
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Banded Belt
No
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F