Timing Belt Model 168MXL1262 168 in Effective length and 1262 in Top Width
  • Mfr # 168MXL1262
  • Zoro # G407398035
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
12.62 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1262
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
168MXL1262
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
12.62 in
Inside Length
16.8 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1262
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F