Timing Belt Model 168MXL1387 168 in Effective length and 1387 in Top Width
  • Mfr # 168MXL1387
  • Zoro # G407397694
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
13.87 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1387
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
168MXL1387
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
13.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
16.8 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1387
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Banded Belt
No
Weight
0.82
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F