Timing Belt Model 168MXL1487 168 in Effective length and 1487 in Top Width
  • Mfr # 168MXL1487
  • Zoro # G207397924
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
14.87 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1487
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
168MXL1487
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
14.87 in
Inside Length
16.8 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1487
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Weight
0.88
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F