Timing Belt Model 168MXL1644 168 in Effective length and 1644 in Top Width
  • Mfr # 168MXL1644
  • Zoro # G707398452
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
16.44 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1644
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
168MXL1644
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
16.44 in
Inside Length
16.8 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1644
Gearbelt Type
Timing Belt
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.97
Material
Rubber
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F