Timing Belt Model 168MXL1719 168 in Effective length and 1719 in Top Width
  • Mfr # 168MXL1719
  • Zoro # G707398520
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
17.19 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1719
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
168MXL1719
Pitch Length - Timing Belts
16.8 in
Width - Timing Belts
17.19 in
Inside Length
16.8 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
168MXL1719
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
1.02
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F