Timing Belt Model 169MXL1544 169 in Effective length and 1544 in Top Width
  • Mfr # 169MXL1544
  • Zoro # G107404364
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
16.9 in
Number of Teeth - Timing Belts
211
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
15.44 in
Industry Number - Timing Belts
169MXL1544
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
169MXL1544
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
16.9 in
Width - Timing Belts
15.44 in
Inside Length
16.9 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
211
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
169MXL1544
For Use With
Heavy Duty General Application
Weight
0.92
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F