Timing Belt Model 1750XH1037 175 in Effective length and 1037 in Top Width
  • Mfr # 1750XH1037
  • Zoro # G307401606
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
175 in
Number of Teeth - Timing Belts
200
Pitch - Timing Belts
0.875
Width - Timing Belts
10.37 in
Industry Number - Timing Belts
1750XH1037
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1750XH1037
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
175 in
Width - Timing Belts
10.37 in
Inside Length
175 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
200
Pitch - Timing Belts
0.875
Industry Number - Timing Belts
1750XH1037
Weight
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F