Timing Belt Model 180MXL1362 18 in Effective length and 1362 in Top Width
  • Mfr # 180MXL1362
  • Zoro # G307404188
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
18 in
Number of Teeth - Timing Belts
225
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
13.62 in
Industry Number - Timing Belts
180MXL1362
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
180MXL1362
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
18 in
Width - Timing Belts
13.62 in
Height
0.044 in
Inside Length
18 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
225
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
180MXL1362
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Standards
RMA
Weight
0.86
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F