Timing Belt Model 191MXL1769 191 in Effective length and 1769 in Top Width
  • Mfr # 191MXL1769
  • Zoro # G107406634
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
19.1 in
Number of Teeth - Timing Belts
238
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
17.69 in
Industry Number - Timing Belts
191MXL1769
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
191MXL1769
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
19.1 in
Width - Timing Belts
17.69 in
Inside Length
19.1 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
238
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
191MXL1769
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Weight
1.19
Temp. Range
-30 F to 160 F