  • Zoro # G107416039
Pitch Length - Timing Belts
19.6 in
Number of Teeth - Timing Belts
98
Pitch - Timing Belts
0.2
Width - Timing Belts
11.62 in
Industry Number - Timing Belts
196XL1162
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
196XL1162
Zoro #
G107416039
Pitch Length - Timing Belts
19.6 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Inside Length
19.6 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
98
Pitch - Timing Belts
0.2
Industry Number - Timing Belts
Storage Temp.
40F-100F
Material
Rubber
Standards
RMA
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.82
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F