Timing Belt Model 199MXL1212 199 in Effective length and 1212 in Top Width
  • Mfr # 199MXL1212
  • Zoro # G207408071
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
19.9 in
Number of Teeth - Timing Belts
248
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
12.12 in
Industry Number - Timing Belts
199MXL1212
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
199MXL1212
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
19.9 in
Width - Timing Belts
12.12 in
Inside Length
19.9 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
248
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
199MXL1212
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.85
Temp. Range
-30 F to 160 F