  • Zoro # G507408160
Pitch Length - Timing Belts
20.4 in
Number of Teeth - Timing Belts
102
Pitch - Timing Belts
0.2
Width - Timing Belts
11.62 in
Industry Number - Timing Belts
204XL1162
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
204XL1162
Zoro #
G507408160
Pitch Length - Timing Belts
20.4 in
Width - Timing Belts
11.62 in
Inside Length
20.4 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
102
Pitch - Timing Belts
0.2
Industry Number - Timing Belts
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
0.87
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F