  • Zoro # G507416042
Pitch Length - Timing Belts
210 in
Number of Teeth - Timing Belts
420
Pitch - Timing Belts
0.5
Width - Timing Belts
0.81 in
Industry Number - Timing Belts
2100H081
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
2100H081
Zoro #
G507416042
Pitch Length - Timing Belts
210 in
Width - Timing Belts
0.81 in
Inside Length
210 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
420
Pitch - Timing Belts
0.5
Industry Number - Timing Belts
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
4.63
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F