Timing Belt Model 212MXL1187 212 in Effective length and 1187 in Top Width
  • Mfr # 212MXL1187
  • Zoro # G607412012
Pitch Length - Timing Belts
21.2 in
Width - Timing Belts
11.87 in
Industry Number - Timing Belts
212MXL1187
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
212MXL1187
Pitch Length - Timing Belts
21.2 in
Width - Timing Belts
11.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
21.2 in
Industry Number - Timing Belts
212MXL1187
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F