Timing Belt Model 236MXL1037 236 in Effective length and 1037 in Top Width
  • Mfr # 236MXL1037
  • Zoro # G107407976
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
23.6 in
Number of Teeth - Timing Belts
295
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.37 in
Industry Number - Timing Belts
236MXL1037
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
236MXL1037
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
23.6 in
Width - Timing Belts
10.37 in
Inside Length
23.6 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
295
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
236MXL1037
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F