Timing Belt Model 236MXL1287 236 in Effective length and 1287 in Top Width
  • Mfr # 236MXL1287
  • Zoro # G207408644
Pitch Length - Timing Belts
23.6 in
Number of Teeth - Timing Belts
295
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
12.87 in
Industry Number - Timing Belts
236MXL1287
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
236MXL1287
Pitch Length - Timing Belts
23.6 in
Width - Timing Belts
12.87 in
Inside Length
23.6 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
295
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
236MXL1287
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F