Timing Belt Model 238MXL1519 238 in Effective length and 1519 in Top Width
  • Mfr # 238MXL1519
  • Zoro # G707413346
Pitch Length - Timing Belts
23.8 in
Width - Timing Belts
15.19 in
Industry Number - Timing Belts
238MXL1519
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
238MXL1519
Pitch Length - Timing Belts
23.8 in
Width - Timing Belts
15.19 in
Inside Length
23.8 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
238MXL1519
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Gearbelt Type
Timing Belt
Weight
1.27
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F