Timing Belt Model 240MXL1594 24 in Effective length and 1594 in Top Width
  • Mfr # 240MXL1594
  • Zoro # G607409234
Pitch Length - Timing Belts
24 in
Width - Timing Belts
15.94 in
Industry Number - Timing Belts
240MXL1594
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
240MXL1594
Pitch Length - Timing Belts
24 in
Width - Timing Belts
15.94 in
Inside Length
24 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
240MXL1594
Material
Rubber
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Banded Belt
No
Weight
1.34
Temp. Range
-30 F to 160 F