Timing Belt Model 254MXL1012 254 in Effective length and 1012 in Top Width
  • Mfr # 254MXL1012
  • Zoro # G407410522
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
25.4 in
Number of Teeth - Timing Belts
317
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
10.12 in
Industry Number - Timing Belts
254MXL1012
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
254MXL1012
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
25.4 in
Width - Timing Belts
10.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
25.4 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
317
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
254MXL1012
Banded Belt
No
Weight
0.9
Storage Temp.
40F-100F
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F