Timing Belt Model 269MXL1112 269 in Effective length and 1112 in Top Width
  • Mfr # 269MXL1112
  • Zoro # G607415358
Pitch Length - Timing Belts
26.9 in
Width - Timing Belts
11.12 in
Industry Number - Timing Belts
269MXL1112
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
269MXL1112
Pitch Length - Timing Belts
26.9 in
Width - Timing Belts
11.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
26.9 in
Industry Number - Timing Belts
269MXL1112
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Weight
1.05
Standards
RMA
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F