Timing Belt Model 269MXL1487 269 in Effective length and 1487 in Top Width
  • Mfr # 269MXL1487
  • Zoro # G707415746
Pitch Length - Timing Belts
26.9 in
Width - Timing Belts
14.87 in
Industry Number - Timing Belts
269MXL1487
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
269MXL1487
Pitch Length - Timing Belts
26.9 in
Width - Timing Belts
14.87 in
Height
0.044 in
Inside Length
26.9 in
Industry Number - Timing Belts
269MXL1487
Gearbelt Type
Timing Belt
Standards
RMA
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Weight
1.41
For Use With
Heavy Duty General Application
Temp. Range
-30 F to 160 F