  • Zoro # G307416051
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
27.5 in
Number of Teeth - Timing Belts
73
Pitch - Timing Belts
0.375
Width - Timing Belts
17.69 in
Industry Number - Timing Belts
275L1769
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
275L1769
Zoro #
G307416051
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
27.5 in
Width - Timing Belts
17.69 in
Inside Length
27.5 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
73
Pitch - Timing Belts
0.375
Industry Number - Timing Belts
Weight
5.65
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Gearbelt Type
Timing Belt
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Temp. Range
-30 F to 160 F