Timing Belt Model 278MXL1362 278 in Effective length and 1362 in Top Width
  • Mfr # 278MXL1362
  • Zoro # G007409483
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Number of Teeth - Timing Belts
347
Pitch - Timing Belts
0.08
Width - Timing Belts
13.62 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1362
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
278MXL1362
Country of Origin
China
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
13.62 in
Inside Length
27.8 in
Height
0.044 in
Details
Number of Teeth - Timing Belts
347
Pitch - Timing Belts
0.08
Industry Number - Timing Belts
278MXL1362
Temp. Range
-30 F to 160 F