Timing Belt Model 278MXL1412 278 in Effective length and 1412 in Top Width
  • Mfr # 278MXL1412
  • Zoro # G707409646
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
14.12 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1412
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
278MXL1412
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
14.12 in
Height
0.044 in
Inside Length
27.8 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1412
For Use With
Heavy Duty General Application
Material
Rubber
Banded Belt
No
Gearbelt Type
Timing Belt
Storage Temp.
40F-100F
Weight
1.38
Temp. Range
-30 F to 160 F