Timing Belt Model 278MXL1619 278 in Effective length and 1619 in Top Width
  • Mfr # 278MXL1619
  • Zoro # G507410309
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
16.19 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1619
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
278MXL1619
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
16.19 in
Height
0.044 in
Inside Length
27.8 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1619
For Use With
Heavy Duty General Application
Banded Belt
No
Weight
1.58
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Temp. Range
-30 F to 160 F