Timing Belt Model 278MXL1644 278 in Effective length and 1644 in Top Width
  • Mfr # 278MXL1644
  • Zoro # G507410385
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
16.44 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1644
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
278MXL1644
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
16.44 in
Inside Length
27.8 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1644
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Storage Temp.
40F-100F
Banded Belt
No
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Material
Rubber
Gearbelt Type
Timing Belt
Temp. Range
-30 F to 160 F