Timing Belt Model 278MXL1669 278 in Effective length and 1669 in Top Width
  • Mfr # 278MXL1669
  • Zoro # G207410401
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
16.69 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1669
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
278MXL1669
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
16.69 in
Inside Length
27.8 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1669
Standards
RMA
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Temp. Range
-30 F to 160 F