Timing Belt Model 278MXL1744 278 in Effective length and 1744 in Top Width
  • Mfr # 278MXL1744
  • Zoro # G207410012
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
17.44 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1744
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
278MXL1744
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
17.44 in
Inside Length
27.8 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1744
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Standards
RMA
Weight
1.7
Gearbelt Type
Timing Belt
Material
Rubber
Banded Belt
No
Storage Temp.
40F-100F
Temp. Range
-30 F to 160 F