Timing Belt Model 278MXL1769 278 in Effective length and 1769 in Top Width
  • Mfr # 278MXL1769
  • Zoro # G507409990
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
17.69 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1769
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
278MXL1769
Pitch Length - Timing Belts
27.8 in
Width - Timing Belts
17.69 in
Inside Length
27.8 in
Height
0.044 in
Industry Number - Timing Belts
278MXL1769
Weight
1.73
For Use With
Heavy Duty General Application
Features
Oil, Heat and crack resistant, 5 years of shelf life
Banded Belt
No
Temp. Range
-30 F to 160 F